Συνάντηση εργασίας της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής με την Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων του Δήμου Αχαρνών

Ενημερωτικό Δελτίο

Την Τετάρτη, 13-09-2023, πραγματοποιήθηκε στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Ανατολικής Αττικής συνάντηση μεταξύ του Διευθυντή Π. Ε. Ανατολικής Αττικής κ. Κωνσταντίνου Παπαχρήστου, του Προέδρου της Ένωσης Γονέων Αχαρνών  κ. Στυλιανού Βυθούλκα και του Γενικού Γραμματέα κ. Γεωργίου Γιαννούκου-Χρονόπουλου.

Τη συνάντηση απασχόλησαν θέματα που αφορούν στη λειτουργία των σχολικών μονάδων, στην ενημέρωση για την κάλυψη κενών σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, αιτήματα σχολικών νοσηλευτών, ψυχολόγων, κοινωνικών λειτουργών και στην κατάλληλη αξιοποίηση των σχολικών γευμάτων για την νέα σχολική χρονιά 2023-2024. Επίσης, συζητήθηκαν θέματα αναφορικά με τους Δήμους, τις Σχολικές Επιτροπές και την αναδιοργάνωση χωροταξικών ορίων κατανομής μαθητών/τριών.

Η συνάντηση διεξήχθη σε κλίμα αμοιβαίας κατανόησης και συνεργασίας. Υπήρξε εποικοδομητικός διάλογος για όλα τα θέματα και ενημέρωση από τον Διευθυντή Π. Ε., όπου δόθηκαν συγκεκριμένες απαντήσεις στα ζητήματα που τέθηκαν, αλλά και δεσμεύσεις για την άμεση προώθηση και επίλυση ορισμένων ζητημάτων.

Η ΔΙΠΕ Ανατολικής Αττικής θα συνεχίσει να συνεργάζεται με όλους τους Συλλόγους της περιοχής, καθώς κοινός στόχος όλων είναι η αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης προς όφελος των εκπαιδευτικών, των μαθητών/μαθητριών και των οικογενειών τους.