Ενημερωτικό Δελτίο Τύπου – Συνάντηση εργασίας της Δ/νσης Π/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής με το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Ο Σωκράτης»

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Συνάντηση εργασίας της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής με το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Ο Σωκράτης»

Τη Δευτέρα 19-06-2023 πραγματοποιήθηκε στα Γραφεία της Διεύθυνσης συνάντηση εργασίας μεταξύ της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής και του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Εκπαιδευτικών «ο Σωκράτης». Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Διευθυντής της ΔΙΠΕ Ανατολικής Αττικής, ο Προϊστάμενος του Τμήματος Ε΄ Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Διεύθυνσης και η Γραμματέας του ΠΥΣΠΕ.

Τη συνάντηση απασχόλησαν θέματα που αφορούν στην προετοιμασία της νέας σχολικής χρονιάς 2023-2024, στη λειτουργία των σχολικών μονάδων, στη διαμόρφωση τμημάτων και στην κατανομή των μαθητών/μαθητριών, στη στελέχωση των τμημάτων ένταξης, καθώς επίσης σε ειδικότερα θέματα νηπιαγωγείων και των παραρτημάτων τους και στις πιθανές μετακινήσεις μαθητών/μαθητριών. Συζητήθηκαν επίσης θέματα Παράλληλης Στήριξης, οι αναθέσεις μαθημάτων, οι υπηρεσιακές μεταβολές, η κάλυψη κενών θέσεων Διευθυντών/ντριών σχολικών μονάδων κ.ά.

Η συνάντηση διεξήχθη σε κλίμα αμοιβαίας εμπιστοσύνης και συνεργασίας. Από την πλευρά της Διεύθυνσης δόθηκαν συγκεκριμένες απαντήσεις στα θέματα που τέθηκαν, αλλά και δεσμεύσεις για άμεσες ενέργειες και επίλυση ορισμένων ζητημάτων.

Η ΔΙΠΕ Ανατολικής Αττικής επιθυμεί να αξιοποιεί τις συναντήσεις συνεργασίας με τους Συλλόγους των Εκπαιδευτικών της περιοχής, καθώς αποτελεί κοινή επιδίωξη η έγκαιρη ανάδειξη των προβλημάτων και η αποτελεσματική αντιμετώπισή τους, προς  όφελος όλης της σχολικής κοινότητας.