Ενημερωτικό Δελτίο Τύπου Διεύθυνσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής – Βιωματικό Εργαστήριο

14-1-2023
Βιωματικό Εργαστήριο

Το Σάββατο 14-1-2023, στο 1ο ΔΣ Αρτέμιδος πραγματοποιήθηκε Βιωματικό Εργαστήριο Δειγματικής Διδασκαλίας με θέμα «Η καλλιέργεια της αναγνωστικής ικανότητας σε μαθητές με ή χωρίς Μαθησιακές Δυσκολίες» βασισμένο στο βιβλίο της κ. Α. Κατσούγκρη, εκπαιδευτικού και Διευθύντριας του Δ.Σ. Πολυδενδρίου. Οι δειγματικές διδασκαλίες πραγματοποιήθηκαν από την κ. Κατσούγκρη και από την εκπαιδευτικό του τμήματος Ένταξης, κ. Βάια Μπαμπατσιά.
Στην εκδήλωση συμμετείχε ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, κ. Παπαχρήστος Κων/νος, ο οποίος συνεχάρη τους εκπαιδευτικούς για την άψογη παρουσίαση. Επιπλέον, συνεχάρη τη Διευθύντρια του σχολείου, κ. Στουρνάρα Μαρία και το υπόλοιπο προσωπικό του σχολείου για την πρωτοβουλία αυτή. Τόνισε ότι τέτοιες πρωτοβουλίες ενισχύουν το Σχολείο ως Κοινότητα Μάθησης που προάγει τη δημιουργικότητα, την καινοτομία και την παιδαγωγική στην πράξη.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π.Ε. ΑΝΑΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ