Ενημερωτικό Δελτίο – Συνάντηση εργασίας με τους νέους Διευθυντές & τις νέες Διευθύντριες Δημοτικών σχολείων της Δ/νσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

Συνάντηση εργασίας με τους νέους Διευθυντές & τις νέες Διευθύντριες Δημοτικών σχολείων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής

Την Τρίτη 9-5-2023 πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής κ. Κωνσταντίνου Παπαχρήστου με τους νέους διευθυντές και τις νέες διευθύντριες των δημοτικών σχολείων που έχουν επιλεγεί για πρώτη φορά σε αυτή τη θέση ευθύνης. Στη συνάντηση εργασίας συμμετείχαν και οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης της ΔΙ.Π.Ε. Ανατολικής Αττικής.

Υπήρξε ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων για το θεσμικό πλαίσιο, το καθηκοντολόγιο των διευθυντών-ντριών και όλα τα θέματα που αφορούν τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας. Ιδιαίτερα δόθηκαν οδηγίες και κατευθύνσεις για την προετοιμασία της νέας σχολικής χρονιάς. Αναπτύχθηκε η φιλοσοφία της ΔΙ.Π.Ε. Ανατολικής Αττικής για τη λειτουργία του σχολείου και για τα καθήκοντα των διευθυντών-ντριών.

Επιπλέον, υπήρξε συζήτηση για την – από κοινού – διαμόρφωση ενός πλαισίου συνεργασίας για την αποτελεσματική υποστήριξη των σχολικών μονάδων, την αντιμετώπιση κρίσεων, την ενημέρωση και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών. Στην κατεύθυνση αυτή, υπήρξε δέσμευση από πλευράς του Διευθυντή και των Συμβούλων Εκπαίδευσης της ΔΙ.Π.Ε. Ανατολικής Αττικής ότι θα βρίσκονται στο πλευρό των σχολικών μονάδων για την αποτελεσματική άσκηση των καθηκόντων τους.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ