Δελτίο Τύπου για κολυμβητική γιορτή στο Κολυμβητήριο Γέρακα (08/06/2023)

e_ekpaideytikon_thematon

Δελτίο Τύπου για κολυμβητική γιορτή στο Κολυμβητήριο Γέρακα (08/06/2023)

Την Πέμπτη, 08/06/2023 πραγματοποιήθηκε στο Κολυμβητήριο του 2ου Αθλητικού Κέντρου Δήμου Παλλήνης  εκδήλωση/γιορτή για τους μαθητές  και μαθήτριες των Γ τάξεων των σχολικών μονάδων του Δήμου Παλλήνης που παρακολούθησαν το μάθημα κολύμβησης κατά το  σχολικό έτος 2022-2023. Στην εκδήλωση συμμετείχαν 14 μαθητικά τμήματα, με συνολικά 210 παιδιά από  7 σχολικές μονάδες του Δήμου Παλλήνης (1ο, 2ο, 3ο, 6ο , 7ο Δ. Σχ. Γέρακα και 2ο, 5ο Δ. Σχ. Παλλήνης). Οι μαθητές και οι μαθήτριες  έλαβαν μέρος με μεικτές ομάδες των έξι ατόμων σε σκυταλοδρομίες παιγνιώδους μορφής (κολύμβηση με μπαλόνια), παρουσιάζοντας την εξοικείωσή τους με το υγρό στοιχείο και τις αποκτηθείσες κολυμβητικές δεξιότητές τους στο διάστημα των μαθημάτων. Όλοι έλαβαν αναμνηστικό δίπλωμα και διασκέδασαν με τη συμμετοχή  τους στη γιορτή. Καθοριστική για την  εκδήλωση ήταν η συμβολή του Δήμου Παλλήνης, ο οποίος παραχώρησε τις συγκεκριμένες αθλητικές εγκαταστάσεις και παρείχε την ιατρική κάλυψη. Για τον λόγο αυτό, καθώς και για την διαρκή υποστήριξή του στις εκπαιδευτικές μας δράσεις τον ευχαριστούμε θερμά. Στην διοργάνωση παρευρέθηκε και απεύθυνε χαιρετισμό ως εκπρόσωπος της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής η κυρία Χριστοπούλου Αγγελική, Προϊσταμένη του Α Τμήματος Διοικητικού.

Η Υπεύθυνη Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού κ. Ρόμπου και οι συνδιοργανωτές συνάδελφοι ΠΕ11 χαμογελούν στον φακό.Οι μικροί μαθητές περιμένουν στο γρασίδι δίπλα από την πισίνα φορώντας τα μπουρνούζια τους.Η Προϊσταμένη του Τμήματος Α Διοικητικού της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής κ. Χριστοπούλου μιλά στους μαθητές στο υπόστεγο δίπλα από την πισίνα.Η Υπεύθυνη Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού κ. Ρόμπου συζητά με συνάδελφο συνδιοργανωτή της εκδήλωσης περιβαλλόμενη από τα παιδιά.Ο μαθητής καθισμένος στην άκρη της πισίνας ετοιμάζεται να βουτήξει μέσα στο νερό φορώντας κολυμβητικό σκούφο και γυαλιά και κρατώντας ένα μπαλόνι.Ο συνδιοργανωτής της κολυμβητικής γιορτής εκπαιδευτικός ΠΕ11 μιλά στους μαθητές που κάθονται μπροστά του στους πάγκους δίπλα από την πισίνα.