Δελτίο Τύπου Εκδήλωσης Βράβευσης των Σχολικών Μονάδων για τις Περιβαλλοντικές τους δράσεις από τον Δήμο Παλλήνης

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Μια μεγάλη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7 Μαΐου στο Πολιτιστικό Κέντρο Γέρακα του Δήμου Παλλήνης για τις περιβαλλοντικές δράσεις των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,  στο πλαίσιο του Σχολικού Μαραθώνιου Ανακύκλωσης «Πάμε Ανακύκλωση»  του Followgreen και της φετινής εκστρατείας ενημέρωσης για την εξοικονόμηση ενέργειας και τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας,  με τον συντονισμό της Αντιδημάρχου Περιβάλλοντος, κας Πόπης Ζινέλη.

Για έβδομη χρονιά, με την υποστήριξη της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπ/σης Ανατολικής Αττικής, η ανακύκλωση με διαλογή στην πηγή έγινε πράξη στα σχολεία του Δήμου Παλλήνης, Δημοτικά και Νηπιαγωγεία,  με στόχο την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση για τη διαχείριση απορριμμάτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με την ενεργό συμμετοχή των γονέων τους συμμετείχαν στην ανακύκλωση 7 ρευμάτων: χαρτί, αλουμίνιο, πλαστικό, καπάκια, τηγανέλαια, μπαταρίες, ηλεκτρικές συσκευές. Στην εκδήλωση αναγνωρίστηκε η συμμετοχή όλων των σχολείων και βραβεύτηκαν με δώρα για τη σχολική τους μονάδα τα σχολεία με τα μεγαλύτερα ποσοστά συμμετοχής.

Παράλληλα, βραβεύτηκαν τα σχολεία που συμμετείχαν στην εκστρατεία ευαισθητοποίησης για την ενέργεια με τίτλο «Γιατί λέμε ναι στις Α.Π.Ε.  … Γιατί λέμε ναι στην εξοικονόμηση ενέργειας» που διοργανώθηκε από τον Δήμο Παλλήνης σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής (Περιβαλλοντική Εκπαίδευση με Υπεύθυνη την κ. Β. Βορύλλα), τον φωτογραφικό όμιλο ΠΡΙΣΜΑ του Αθλητικού Επιστημονικού Πολιτιστικού Σωματείου ΑΘΛ.Ε.ΠΟΛΙ.Σ και το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα. Σκοπός της καμπάνιας ήταν η ανάδειξη των επιπτώσεων της κατάχρησης των ενεργειακών πόρων και τα πλεονεκτήματα της χρήσης των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας.

Τα Νηπιαγωγεία συμμετείχαν στη δράση κατασκευών με ομαδικές ευφάνταστε δημιουργίες, οι οποίες εκτέθηκαν στο φουαγιέ του Πολιτιστικού Κέντρου, και αναδείκνυαν τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, τη βιοκλιματική αρχιτεκτονική και τη μείωση του ανθρακικού αποτυπώματος.

Τα Δημοτικά Σχολεία έλαβαν μέρος με τη δημιουργία αφισών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες χρησιμοποίησαν την πολυτροπικότητα της αφίσας για να περάσουν μηνύματα  για τη μείωση του οικολογικού αποτυπώματος και την ανάγκη αξιοποίησης των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Οι πιο επιτυχημένοι συνδυασμοί λόγου και εικόνας εκτέθηκαν για το κοινό και βραβεύτηκαν από τον Δήμο Παλλήνης.

Την εκδήλωση έντυσαν μουσικά οι χορωδίες του 1ου ΔΣ Παλλήνης και του 4ου ΔΣ Γέρακα με την καθοδήγηση των μουσικών κ.κ. Μ. Φερετζάκη και Φ. Μιχαηλίδη.

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής συγχαίρει τον Δήμο Παλλήνης για τις πρωτοβουλίες εμπλοκής της σχολικής κοινότητας σε δράσεις υπεύθυνης περιβαλλοντικής συμπεριφοράς και τις σχολικές μονάδες για τη συνεχόμενη συμμετοχή τους στις δράσεις ανακύκλωσης και την ευαισθητοποίηση της ευρύτερης κοινότητας. Συγχαρητήρια αξίζουν και στις/στους εκπαιδευτικούς που ενέπνευσαν και καθοδήγησαν τους μαθητές να εμπλακούν στην καμπάνια ενημέρωσης δίνοντάς τους την ευκαιρία να αναπτύξουν δεξιότητες επικοινωνίας και δημιουργικότητας. Κυρίως, όμως, στους μικρούς μαθητές και μαθήτριες για την επιτυχημένη ανάληψη δράσης για ένα καλύτερο αύριο!