Συνάντηση εργασίας της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής με το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Κ. Σωτηρίου»

Την Παρασκευή 02-06-2023 πραγματοποιήθηκε στα Γραφεία της Διεύθυνσης συνάντηση εργασίας μεταξύ της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής και του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Εκπαιδευτικών «Κ. Σωτηρίου». Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Διευθυντής της ΔΙΠΕ Ανατολικής, οι Προϊσταμένες των Τμημάτων Α΄ Διοικητικού, Β΄ Οικονομικού, Δ΄ Πληροφορικής, αλλά και ο Προϊστάμενος του Τμήματος Ε΄ Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Διεύθυνσης.

Τη συνάντηση απασχόλησαν θέματα που αφορούν στη λειτουργία των σχολικών μονάδων, τη διαμόρφωση τμημάτων και την κατανομή των μαθητών/μαθητριών για την νέα σχολική χρονιά 2023-2024, τη στελέχωση των τμημάτων ένταξης, την καταβολή των υπερωριών, τα κενά των σχολείων, την κάλυψη απουσιών εκπαιδευτικών, τη διαμόρφωση των ωρολογίων προγραμμάτων, καθώς επίσης και θέματα των νηπιαγωγείων.

Η συνάντηση διεξήχθη σε κλίμα αμοιβαίας κατανόησης και συνεργασίας. Από την πλευρά της Διεύθυνσης δόθηκαν συγκεκριμένες απαντήσεις και λύσεις σε πολλά από τα θέματα που τέθηκαν, αλλά και δεσμεύσεις για την άμεση προώθηση και επίλυση ορισμένων ζητημάτων.

Η ΔΙΠΕ Ανατολικής Αττικής θα συνεχίσει να συνεργάζεται με όλους τους Συλλόγους των Εκπαιδευτικών της περιοχής, καθώς κοινός στόχος όλων είναι η αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης προς όφελος των εκπαιδευτικών, των μαθητών/μαθητριών και των οικογενειών τους.