Ενημερωτικό Δελτίο Τύπου Διεύθυνσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής – Συνάντηση εργασίας του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής με τον Δήμαρχο, την Αντιδήμαρχο Παιδείας και την Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την Τετάρτη 23-11-2022 πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, κ. Παπαχρήστου και του Προϊσταμένου Εκπαιδευτικών Θεμάτων της ΔΙ.Π.Ε. Ανατ. Αττικής, κ. Λεμπέση, με τον Δήμαρχο Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, κ. Κωνσταντέλλο, την Αντιδήμαρχο Παιδείας Δ. Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, κ. Σφήκα και την Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής του Δ. Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, κ. Τριάντη. Στη συνάντηση κατατέθηκε υπόμνημα της ΔΙ.Π.Ε. Ανατολικής Αττικής με θέμα τη λειτουργία των Σχολικών Επιτροπών και των Δημοτικών Επιτροπών Παιδείας. Συζητήθηκαν θέματα όπως, κτιριακή υποδομή, αναβαθμίσεις υποδομών/δικτύων/εγκαταστάσεων, χρηματοδότηση των σχολείων, λειτουργία της τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου, θέματα πυρασφάλειας, καθαριότητα σχολικών μονάδων, περιποίηση αύλειου χώρου & πρασίνου, αξιοποίηση σχολικών κτιρίων-υποδομών και λοιπών εγκαταστάσεων, φύλαξη σχολικών κτιρίων σε ώρες μη λειτουργίας τους, Σχολικά Συμβούλια και άλλα.

Υπήρξε ενημέρωση εκατέρωθεν και εποικοδομητική συζήτηση για όλα τα θέματα που απασχολούν τις σχολικές μονάδες του Δήμου Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης. Επισημάνθηκαν καλές πρακτικές και έγινε ανταλλαγή ιδεών και προτάσεων με σκοπό την αποτελεσματική επίλυση των θεμάτων που αναδεικνύονται. Ο Διευθυντής της ΔΙ.Π.Ε. Ανατολικής Αττικής, επεσήμανε την αποφασιστικότητα του Δήμου Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης και την άμεση ανταπόκριση του προς την κατεύθυνση αυτή. Υπήρξε κοινή επιθυμία και δέσμευση για συνέχιση της συνεργασίας και της συνέργειας μεταξύ των δυο θεσμών καθώς, όπως επισημάνθηκε και στη συζήτηση, η συνεργασία της Εκπαίδευσης με την Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι καθοριστικής σημασίας για την ποιότητα της παρεχόμενης Εκπαίδευσης.