Ενημερωτικό Δελτίο Τύπου Διεύθυνσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής – Συνάντηση εργασίας του Διευθυντή Π.Ε. Ανατολικής Αττικής με τον Δήμαρχο, τον Αντιδήμαρχο Παιδείας και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Παλλήνης

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

Σήμερα, Τρίτη 15-11-2022 πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής κ. Παπαχρήστου με τον Δήμαρχο Παλλήνης, κ. Ζούτσο, τον Αντιδήμαρχο Παιδείας Δ. Παλλήνης, κ. Σωτηρόπουλο και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής του Δ. Παλλήνης, κ. Μουρτζιάπη. Στη συνάντηση κατατέθηκε υπόμνημα της ΔΙ.Π.Ε. Ανατολικής Αττικής με θέμα τη λειτουργία των Σχολικών Επιτροπών και των Δημοτικών Επιτροπών Παιδείας. Συζητήθηκαν θέματα όπως, χρηματοδότηση των σχολείων, λειτουργία της τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου, κτιριακή υποδομή, αναβαθμίσεις υποδομών/δικτύων/ εγκαταστάσεων, θέματα πυρασφάλειας, καθαριότητα σχολικών μονάδων, περιποίηση αύλειου χώρου & πρασίνου, αξιοποίηση σχολικών κτιρίων-υποδομών και λοιπών εγκαταστάσεων, φύλαξη σχολικών κτιρίων σε ώρες μη λειτουργίας τους, Σχολικά Συμβούλια και άλλα.
Υπήρξε ενημέρωση εκατέρωθεν και εποικοδομητικός διάλογος για όλα τα θέματα που απασχολούν τις σχολικές μονάδες του Δήμου Παλλήνης, επισημάνθηκαν καλές πρακτικές και έγινε ανταλλαγή ιδεών και προτάσεων με σκοπό την αποτελεσματική προώθηση των θεμάτων που αναδεικνύονται. Ο Διευθυντής της ΔΙ.ΠΕ. Ανατολικής Αττικής επεσήμανε την αποτελεσματικότητα του Δήμου Παλλήνης να επιλύει άμεσα πολλά από τα θέματα που απασχολούν τα σχολεία μας, συμβάλλοντας έτσι αποφασιστικά στην ποιότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου. Υπήρξε κοινή επιθυμία για ενίσχυση της συνεργασίας και συνέργειας μεταξύ των δυο θεσμών προς όφελος των μαθητών-τριών μας, των εκπαιδευτικών και των τοπικών κοινωνιών.

Συνάντηση εργασίας του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής με τον Δήμαρχο, τον Αντιδήμαρχο Παιδείας και τον Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Παλλήνης.