Ενημερωτικό Δελτίο Τύπου Διεύθυνσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής – Ενημερωτική εκδήλωση «Συνεργασία σχολείου-οικογένειας», 9ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών, 14-11-2022

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

Τη Δευτέρα 14-11-2022 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: «Συνεργασία σχολείου-οικογένειας», η οποία διοργανώθηκε από την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών. Στην εκδήλωση συμμετείχαν ο Διευθυντής Εκπαίδευσης κ. Κ. Παπαχρήστος, οι Συντονιστές/στριες Εκπαιδευτικού Έργου 5ου ΠΕΚΕΣ Αττικής κ. Α. Ευθυμιοπούλου, κ. Β. Χαρίτος, οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του 9ου Δημοτικού Σχολείου και του 9ου Νηπιαγωγείου Αχαρνών.
Συζητήθηκαν θέμα που αφορούν την επικοινωνία και την ανάπτυξη σχέσεων εμπιστοσύνης μεταξύ σχολείου και οικογένειας. Τονίστηκε εμφατικά ότι η συμμετοχή των γονέων και κηδεμόνων στη λειτουργία και τις δράσεις του σχολείου είναι καθοριστικής σημασίας για τις σχολικές επιδόσεις των μαθητών/μαθητριών και την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Συζητήθηκαν, επίσης, θέματα, όπως οι κατ’ οίκον εργασίες και η βοήθεια των γονέων στο σπίτι, η εθελοντική προσφορά των γονέων στο σχολείο και άλλα.

Ενημερωτική εκδήλωση «Συνεργασία σχολείου-οικογένειας», 9ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών.