Ενημερωτικό Δελτίο Τύπου Δ/νσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής για τη συμμετοχή των σχολικών μονάδων της Δ/νσης Π.Ε. Ανατολικής Αττικής στη Σκυταλοδρομία για το Κλίμα

31/10/2022
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Για τη συμμετοχή των σχολικών μονάδων της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής στη Σκυταλοδρομία για το Κλίμα

Ο Διευθυντής και η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΔΠΕ Ανατ. Αττικής συγχαίρουν θερμά τα σχολεία της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης που κινητοποίησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες ώστε να παρευρεθούν στη διαδρομή της σκυταλοδρομίας για το κλίμα Running out Time αξιοποιώντας το γεγονός για την περιβαλλοντική τους ευαισθητοποίηση! H αδιάκοπη σκυταλοδρομία των 38 ημερών, των 7,767km που διασχίζει 18 χώρες μεταφέροντας το μήνυμα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής από τη Σκωτία που φιλοξένησε πέρσι την Παγκόσμια Συνδιάσκεψη για το Κλίμα COP26 μέχρι την Αίγυπτο που θα φιλοξενήσει φέτος την COP27, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης ώστε τα σχολεία να δημιουργήσουν το μήνυμά τους για την κλιματική αλλαγή και να το μοιραστούν με τους δρομείς που μετέφεραν το μήνυμα στους παγκόσμιους ηγέτες.

Συγχαρητήρια στους/στις εκπαιδευτικούς που ενεργοποίησαν τις μαθητικές ομάδες και με συνοδεία γονέων καλωσόρισαν τη σκυτάλη στην περιοχή τους την Πέμπτη 27/10/2022 στην Αττική, με σειρά στη διαδρομή:
Δημοτικό Σχολείο Αφιδνών
3ο Νηπ. Νέας Μάκρης
6o Νηπιαγωγείο Παλλήνης
6ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης
1ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης
6ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα
1ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα
3ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα
3ο Νηπιαγωγείο Γέρακα

Οι δράσεις των σχολείων συνεχίζονται με την Παγκόσμια Ημέρα Δράσης των Σχολείων στο πλαίσιο της Σκυταλοδρομίας για το Κλίμα (3η Νοεμβρίου) που διοργανώνεται από το Foundation for Environmental Education με την υποστήριξη της UNESCO https://running-out-of-time.com/schools/.

Αλλαγή σκυτάλης στις Αφίδνες παρουσία του Δημοτικού Σχολείου Αφιδνών.

«Μπες στο κλίμα»: το μήνυμα των μικρών μαθητών του 3ου Νηπιαγωγείου Νέας Μάκρης πάνω σε άχρηστα αντικείμενα μαζί με τη δική τους σκυτάλη που μετέφεραν συμβολικά από σπίτι σε σπίτι. Η σκυτάλη περιείχε αντικείμενα που παρουσίαζαν λύσεις για τη μείωση του οικολογικού αποτυπώματος..

Η σκυτάλη στα χέρια των μαθητών του 6ου Νηπιαγωγείου Παλλήνης.

6ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης: Save the planet.

«Η γη πονά»: το τραγούδι που τραγούδησε το 1o Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης στο Οινοποιείο Πέτρου. Στο φόντο το αποτύπωμα της πρόσφατης πυρκαγιάς που έπληξε το Δήμο Παλλήνης.

Σκυταλοδρομία. 1o-6o Δημοτικό Σχολείο Γέρακα.

1o-6o Δημοτικό Σχολείο Γέρακα.

Σκυταλοδρομία. 3ο Νηπιαγωγείο Γέρακα.

3ο Νηπιαγωγείο Γέρακα.

3ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα: Ειρήνη και Βιωσιμότητα.