Ενημερωτικό Δελτίο 15ου Τουρνουά Ποδοσφαίρου 5Χ5 των Δημοτικών Σχολείων Αχαρνών, που διοργάνωσε ο Δήμος Αχαρνών μέσω της Δημοτικής Φροντίδας Αχαρνών (ΔΗ.Φ.Α.), στις αθλητικές εγκαταστάσεις των Ακαδημιών Ποδοσφαίρου Κ. ΚΑΡΑΤΑΪΔΗΣ.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

Την Κυριακή 7 Μαΐου 2023 ολοκληρώθηκε το 15ο Τουρνουά Ποδοσφαίρου 5Χ5 των Δημοτικών Σχολείων Αχαρνών, που διοργάνωσε ο Δήμος Αχαρνών μέσω της Δημοτικής Φροντίδας Αχαρνών (ΔΗ.Φ.Α.), στις αθλητικές εγκαταστάσεις των Ακαδημιών Ποδοσφαίρου Κ. ΚΑΡΑΤΑΪΔΗΣ.
Συνολικά συμμετείχαν επτά Δημοτικά σχολεία (2ο, 3ο ,18ο, 22ο, 23ο, 25ο, 28ο Δ.Σ. Αχαρνών) και στο τέλος της άρτιας διοργάνωσης απονεμήθηκαν κύπελλα και μετάλλια στις ομάδες που έφτασαν στον μεγάλο και μικρό τελικό.
Τα υπόλοιπα τρία σχολεία που συμμετείχαν μόνο στις αρχικές αναμετρήσεις έλαβαν αναμνηστικά κύπελλα συμμετοχής. Βραβεύτηκαν επίσης ο πρώτος σκόρερ και ο πιο πολύτιμος παίκτης της διοργάνωσης.
Η τελική κατάταξη των Δημοτικών Σχολείων είναι η εξής:
1η θέση: 3ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών.
2η θέση: 22ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών.
3η θέση: 2ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών.
4η θέση: 18ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών.
Μετάλλια απένειμαν η πρόεδρος της ΔΗ.Φ.Α., κ. Ζαχαριάδη Αγγελική, ο αντιπρόεδρος της ΔΗ.Φ.Α. κ. Παπαδόπουλος Πολύκαρπος, ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης και εκπρόσωπος της ΔΙ.Π.Ε. Αν. Αττικής κ. Πατρινόπουλος Ματθαίος, καθώς και ο κύριος Κοτσώνας Γεώργιος, Δ/ντής του 22ου Δ.Σ. Αχαρνών.
Δόθηκαν συγχαρητήρια στις ομάδες των Δημοτικών Σχολείων με την ευχή όλα τα σχολεία να συνεχίσουν να συμμετέχουν σε αθλητικές δράσεις. Ευχαριστίες υπήρξαν επίσης προς τους Διευθυντές και τις Διευθύντριες των δημοτικών σχολείων, τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων και τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής των Δημοτικών σχολείων για τη συμμετοχή τους και τη στήριξή τους στο τουρνουά.
ΔΙ.Π.Ε. Ανατολικής Αττικής