Α. Αναστολή προσλήψεων & υπηρεσιακών μεταβολών Β. Ανάκληση & απαγόρευση χορήγησης κανονικών αδειών Γ. Διευκολύνσεις υπαλλήλων για την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος – Ενόψει της διεξαγωγής των βουλευτικών εκλογών της 21ης Μαΐου 2023

g_prosopikou

ΕΓΓΡΑΦΟ ΔΙΔΑΔ.Φ.18.33/2632/οικ. 7623/28-04-2023

Σας επισημαίνουμε ότι

1. (βλ. και Μέρος Γ. Ανάκληση και απαγόρευση χορήγησης κανονικών αδειών δημοσίων υπαλλήλων, στρατιωτικών κλπ. της εγκυκλίου) η απαγόρευση χορήγησης κανονικής άδειας σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 106 του π.δ. 26/2012 (Α΄ 57) αφορά σε μόνιμους και ΙΔΑΧ εκπαιδευτικούς και όχι σε αναπληρωτές εκπαιδευτικούς (στους οποίους επιτρέπεται η χορήγηση κανονικής άδειας σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις).
  1. (βλ. και Μέρος Δ. Διευκολύνσεις για την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος της εγκυκλίου) για τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες (οι οποίες θα παραμείνουν κλειστές την Παρασκευή 19-05-2023 και τη Δευτέρα 22-05-2023) η ειδική άδεια απουσίας με αποδοχές για την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος χορηγείται υποχρεωτικά τις ημέρες αυτές οι οποίες θεωρούνται ως μέρος της άδειας (βλ. και υπ’ αριθ. Φ.351.5/43/67822/Δ1/5-5-2014 (ΑΔΑ: ΒΙΦΓ9-4ΘΑ, Μέρος Ι – κεφ. Β3). Επομένως, στους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες (οι οποίες θα παραμείνουν κλειστές) είναι δυνατόν να χορηγείται στην πράξη μόνο μία (1) μέρα άδεια για τη μετακίνηση από και προς νησιά για τα οποία δεν υπάρχει οδική πρόσβαση, είτε την Πέμπτη πριν από τις εκλογές, είτε την Τρίτη μετά τις εκλογές.